Czym są adaptogeny ?

Adaptogeny to nietoksyczne rośliny, które charakteryzują się specyficznym wpływem na ludzkie ciało i umysł. Główną właściwością wszystkich adaptogenów jest niwelowanie skutków stresu oraz przystosowanie organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych.

W biologii uznaje się obecnie trzy warunki, które musi spełniać roślina, aby można było ją zaklasyfikować do rodziny adaptogenów. Według tych kryteriów zioła adaptogenne:

  • nie mogą powodować negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia psychicznego lub fizycznego. Co więcej, nie mogą być uzależniające.
  • zapewniają niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres. Stosowanie adaptogenów ma działanie tonizujące układ nerwowy, co prowadzi do redukcji odbioru bodźców stresowych oraz skutkuje mniejszą stymulacją układu nerwowego. Ponadto pozwala na sprawne funkcjonowanie organizmu w obliczu czynników stresogennych, bez pozbawiania go rezerw energii życiowej.
  • mają działanie holistyczne, czyli wzmacniające odporność całego organizmu. Przeciwne działanie mają takie substancje jak kofeina, która jednak przy dłuższym czasie stosowania prowadzi do wyczerpania rezerw energii w naszym organizmie. Co więcej, rośliny adaptogenne regulują prawidłowe działanie całego naszego ‘organizmu i przywracają równowagę.
Czym są adaptogeny ?